Ploché baterie 3R12 se stále ještě vyrábí a úspěšně prodávají


Historie vzniku plochých baterií sahá až do počátku dvacátého století, první kusy se začaly vyrábět krátce po první světové válce a v roce 1920 již dokázaly zajistit svit jedné žárovky po dobu neuvěřitelných sedmi hodin. Na svou dobu skutečně převratný vynález, který v průběhu času doznal jistých změn, ale od konce 60. let opouští pásy výrobních linek v podobě, v jaké ji známe i dnes.

hromada tužkových baterií

Nejoblíbenější baterie za socialismu

Největším výrobcem baterií v Československu za doby reálného socialismu byl závod Bateria Slaný a ploché baterie 3R12 tvořily významnou část jeho produkce. Přibližně 70 procent pro tuzemský trh a zbývající necelá třetina putovala jako vývozní artikl převážně do zemí bývalého socialistického bloku. Využití nacházely v mnoha spotřebičích, nejčastěji v dětských hračkách. Spolu s tužkovými bateriemi a silnějšími monočlánky velice silně konkurovaly devíti voltovým bateriím pro napájení rozhlasových přijímačů.

I dnes najdou využití (nejen) v retro stylu

Retro svět – retro doslova hýbe světem a Česká republika v tomto směru hraje významnou roli vzhledem k tomu, že tu stále ještě žije několik stovek tisíc nadšených sběratelů nejrůznějších historických předmětů počínaje starožitným nábytkem a konče retro hračkami z doby socialismu. Sběratelé mezi sebou komunikují většinou přes e-mail, ale schází se i na různých burzách a vyměňují mezi sebou cenné exponáty i přes aukce.
tenké baterie do hodinek

Součástí retro stylu jsou i funkční domácí spotřebiče a různé předměty, napájené akumulátory. Mezi nimi je velmi rozšířený typ zmiňované „ploché baterie“, která se stále ještě prodává v nezměněném tvaru a velikosti, a se shodnými parametry. A mít doma nějaký ten retro kousek, např. v podobě kapesní svítilny, co s nimi svítily děti na pionýrských táborech na nočních hlídkách, je přece kus nezapomenutelné nostalgie.