Uvažujete o výstavbě rodinného domu typu dřevostavby z Olomouce, ale nemáte jasno v tom, kde se bude nacházet stavební pozemek? Jestliže stále váháte s výběrem vhodného místa, mohli bychom vám být v tomto směru nápomocní.
Povodňové oblasti – v první řadě byste měli být pozorní, co se týče stavění domu v povodňových oblastech. Spoléhat se na to, že zrovna vám se povodeň vyhne, když stavíte dům jen pár metrů od hladiny vodního toku, je pošetilé. Povodňovým zónám se ve vlastním zájmu vyhýbejte, což ovšem neznamená, že je pro vás tabu řeka jako taková, některé pozemky jsou vysoko nad řekou a tam povodeň nezasahuje.
Horko versus zima – interiér domu lze opatřit klimatizací, takže si potřebný tepelný komfort zajistíte v podstatě po celý rok, jenže venku na zahradě vám nebude klimatizace k ničemu, tam musíte počítat s přirozeným prostředím, které vás obklopuje. V tomto duchu bychom vám rádi naznačili, že byste měli mít také jasno v tom, zda preferuje spíše teplejší podnebí, nebo vám vyhovuje chladnější klima, například horské. Proto byste se také měli rozhodnout, zda stavět v nížinách, například v Polabí nebo v Hornomoravském úvalu, kde jsou teplejší zimy, ale zároveň i velmi teplé léto, anebo upřednostnit Orlické hory, Krkonoše či Jeseníky.
Rekreační oblasti nebo městské aglomerace – někteří lidé si nedovedou představit ukončit svou pracovní kariéru a bydlet daleko od města, proto je pro ně přijatelné bydlení například v satelitním městečku na okraji krajského sídla. Toto řešení ale mívá svá úskalí, například nedostatek soukromí na zahradě, domy vystavěné velmi blízko sebe a velkou koncentraci lidí na malé ploše. Zvažte proto, zda by nebylo pro vás lepší bydlet spíše v řídce obydleném místě, například v rekreační lokalitě v blízkosti řeky, mimo povodňovou oblast. V naší zemi je velmi mnoho takových atraktivních míst.