Kanystr na vodu patří k základnímu vybavení pohotovostního vozidla pro vodáky


Když se za socialismu lidé odhodlali splouvat řeku, většinou to řešili tak, že si nechali lodě přepravit na místo vyplutí po železnici, anebo měli s sebou vlastní vůz s přívěsem, který po celu dobu plavby zůstával na výchozím stanovišti, například při plavbě po Lužnici v suchdolském kempu. Dnes však mají vodáci možnost pronajmout si nebo vlastnit dodávku, která poslouží jako pohotovostní vůz, a s tím je možné cestovat v průběhu plavby na různá stanoviště. Výhodné je to v tom, že nemusíte vláčet bagáž v lodích, ale vezete ji autem, a vozidlo také poslouží pro přepravu potravin a pitné vody.

pitná voda

Oceníte to hlavně v místech, kde je s vodou problém, protože ne vždy se táboří v oficiálních kempech s pitnou vodou, ale někdy jen na nouzových tábořištích bez vody. Tehdy pak potřebujete mít s sebou vhodné nádoby na vodu, a k tomu perfektně poslouží kanystr na vodu s kohoutkem 30 l. Kanystry na vodu se vyrábí z polyetylenu, který je vhodný pro potravinářské účely, a pokud zajistíte, aby byl kanystr uvnitř čistý, budete mít po celou dobu vodácké akce k dispozici kvalitní vodu, tedy pokud bude pocházet z důvěryhodného zdroje, samozřejmě.

vodácká výprava

Voda z kanystru je pro vodáky důležitá nejen pro ústní hygienu a na pití, ale zejména pro přípravu teplých jídel. Chcete uvařit těstoviny rýži, brambory nebo guláš, tak přece nebudete nabírat vodu z řeky, která může být kontaminována sinicemi a jinými nebezpečnými bakteriemi, které vám mohou ublížit i po převaření, protože při odumírání uvolňují z těla toxické látky.

Nepodceňujte tedy zásobování vodou právě na vodě, i když to může znít trochu podivně, když je kolem vás mraky vody, jenže voda v řekách pitná není a riskovat újmu na zdraví opravdu nemá smysl. Mimochodem, zažili jste někdy úporné zvracení a průjem celou noc, kdy jste nestačili ani doběhnout na toaletu? A kdy jste ráno po probdělé noci byli téměř na umření? Když vám k tomu na vodě ještě začne pražit Slunce, a ve stínu je třicet stupňů, je to tak nepříjemné, že to nikomu nepřejeme zažít.A jeden tip na závěr – pokud poplujete po Berounce, nečepujte vodu z pumpy za mostem ve Skryjích po pravém břehu, právě tam bývá voda kontaminována bakteriemi.