Příznaky covidu-19 – co teď?


Covid-19 řadíme mezi onemocnění dýchacího systému. Je způsobený virem, který způsobil epidemii, která začala v roce 2019. Dnes už je jen málo lidí, kteří by si tímto onemocněním neprošli. U některých lidí se jedná jen o mírný průběh onemocnění, u jiných se zase jedná o těžký průběh. Abychom věděli, že trpíme covidem-19, je třeba vědět, jaké příznaky toto onemocnění přináší a kdy už je třeba vyhledat lékaře. Mezi příznaky koronaviru řadíme spoustu symptomů. Mezi ty, které se objevují nejdříve řadíme horečku, suchý, dráždivý kašel a zvýšenou únavu. Další příznaky mohou zahrnovat bolest hlavy, bolest svalů, rýma, bolest krku, dušnost anebo potíže s trávením. Objevit se může také ztráta čichu či ztráta chuti.

nemoc

Příznaky covidu-19 jsou zrádné v tom, že se podobají příznakům dalších respiračních onemocnění, jako je třeba chřipka. Jak odlišit příznaky koronaviru od příznaků jiných onemocnění? Nejjednodušší je, pokud si uděláte antigenní test. U jiných respiračních onemocnění je běžné kýchání, u koronaviru méně. Příznaky chřipky udeří také náhle, u koronaviru se vyvíjí spíše postupně. U jiných respiračních onemocnění není tak častá horečka, zatímco covid-19 doprovází téměř vždy.

antigenní test

Pokud si myslíte, že máte koronavirus, měli byste učinit opatření. Zůstaňte doma, abyste nešířili nemoc mezi své okolí. Pokud vás v domácnosti žije více, tak se oddělte od ostatních. Spěte jinde než váš partner, používejte místnosti v době, kdy je nepoužívá nikdo jiný. Informujte také svého lékaře a dbejte jeho pokynů. Sledujte také, jak se u vás vyvíjejí příznaky. Pokud se stávají vážnější a váš stav se zhoršuje, vyhledejte lékařskou pomoc. V rámci domácího léčení se snažte odpočívat a pijte velké množství tekutin. Zařaďte lehká a zdravá jídla, dobré jsou vývary nebo čerstvé ovoce. Užívejte také léky, kterými zmírníte své příznaky, například snížíte horečku nebo odstraníte bolest hlavy.